Programează
o întâlnire!

Caută
Close this search box.
Logo Pazo

Pasiune, proiecte, oameni. Interviu cu arhitecții Cătălin Ivanov și Alexandru Niculescu de la Studio 2BA 

Cătălin Ivanov și Alexandru Niculescu sunt arhitecți și prieteni. S-au cunoscut într-un birou de arhitectură și au ajuns să aibă propriul lor studio, punând laolaltă cunoștințele acumulate de-a lungul timpului, pasiunea pentru arhitectură și design interior, dorința continuă de a învăța lucruri noi, precum și viziunea pe care o au asupra ceea ce înseamnă modern, funcțional și estetic. Au răspuns cu entuziasm ideii de a realiza un interviu cu ei, așa că vă invităm să-i cunoașteți, într-un „periplu” despre arhitectură, pasiuni, experiențe, prietenie și nu numai. 

De unde pasiunea pentru arhitectură? Ați avut în familie sau în jur oameni care să fi activat în acest domeniu?

Cătălin Ivanov: Am fost unul din norocoșii care au știut de foarte devreme ce vrea să facă. Îmi plăcea desenul încă din generală iar apoi când a trebuit să întru la liceu m-am lovit de marea decizie, artă sau arhitectură. Pentru că îmi plăcea și geometria, a fost o alegere ușoară și am ales liceul de arhitectură din București I.N. Socolescu, unde am prins puțin din atmosfera școlii vechi de arhitectură în care computerul nu era folosit. Aici am învățat bazele arhitecturii și am gustat din modul de lucru al arhitecților cu experiență la planșeta și rapidograf – cu fiecare linie greșită, însemna să o iei de la capăt. 

Alexandru Niculescu: Pasiunea mea pentru arhitectură a fost inspirată de interesul pe care l-am avut de mic copil pentru jocul cu volume geometrice Lego. La început, urmezi timid și ușor agasat instrucțiunile predefinite, dar magia apare atunci când descoperi libertatea și universul infinit de posibilități, cu fiecare construcție dezasamblată și reasamblată după propria viziune. Apoi a apărut curiozitatea pentru compoziții și proporții, pe care am alimentat-o din spatele obiectivului aparatului de fotografiat. Desenul propriu-zis, ca formă de expresie, a apărut târziu, abia spre finalul liceului. În familie, am fost înconjurat atât de oameni cu înclinații creative și artistice, precum și persoane orientate către domeniul tehnic al construcțiilor, fiecare contribuind în mod unic la modelarea perspectivei mele asupra arhitecturii. Nu în ultimul rând, faptul că am ajuns (accidental) să urmez cursurile Școlii Centrale, monument al arhitecturii neo-românești, și să îmi petrec acolo anii care m-au format înaintea facultății, a avut, cu siguranță, o contribuție semnificativă.

Cum v-ați cunoscut și care a fost primul proiect la care ați lucrat împreună și de care vă leagă întâmplări și amintiri – plăcute sau mai puțin plăcute, după caz?

Ne-am întâlnit în anul 2014 într-un birou de arhitectură la care eu (Cătălin) lucrăm deja de un an, iar eu (Alexandru), încă student la UAUIM, îmi porneam primii pași în branșă, luând contact prima oară cu un birou de arhitectură în care mi-am și început formarea ca arhitect. Politica biroului era una în care nu existau proiecte individuale, ci fiecare venea cu un input. După un timp, ne-am dat seama că există compatibilitate și că putem face împreună o echipa foarte bună, completându-ne abilitățile. 

Alături de echipă, am contribuit la numeroase proiecte, atât din domeniul arhitecturii, cât și în domeniul amenajărilor interioare, proiecte care au ajuns să fie recunoscute și premiate atât la nivel național, cât și internațional.

După ce am acumulat ceva experiență în domeniu, am început să lucrăm împreună în timpul liber și să gândim proiecte mai mici, personale. Așa a început proiectul 2BA, cu randări la ceas de seară, ore întregi petrecute în telefoane, fiecare de la biroul de acasă și predări în weekend-uri.  Așa a arătat începutul colaborării noastre, unde ne-am lovit de încercări diferite față de cele pe care le cunoșteam în mod normal de la birou. Fiind puși în fața realității și a ceea ce înseamnă un proiect pe care să îl duci de la început până la capăt, am învățat să interacționăm cu clienții și cu specialiștii din diferite domenii, lucru pe care încă nu îl stăpâneam. Eram încă la început și, deși conceperea proiectelor era o aptitudine pe care o dobândisem și o stăpâneam în cadrul biroului la care deja lucrăm împreună, transformarea proiectului în realitate, interacționând totodată cu beneficiarii și alți specialiști, nu era ceva cu care să fim foarte confortabili, având în același timp noi responsabilități. Nu a fost ușor, am trecut prin diferite situații noi pe care le-am deslușit într-un final învățând din fiecare proiect câte ceva nou. 

Înființarea biroului de arhitectură 2BA a venit natural. Aveam deja mai multe proiecte la care lucrăm împreună, iar timpul devenea din ce în ce mai scurt. Pasul firesc era să ne desprindem de biroul în care am avut plăcerea să lucrăm la proiecte deosebite, în care și prin care ne-am format împreună, și să pornim într-o nouă călătorie cu noi încercări.

De-a lungul carierei ați finalizat numeroase proiecte, fie că vorbim de amenajări de cafenele, restaurante sau de transformarea spațiului F64. Ce tip de proiect ați începe chiar mâine, fără să stați deloc pe gânduri?

De-a lungul timpului, am avut privilegiul de a participa în proiecte diverse, acoperind o gamă largă de domenii. Printre realizările noastre se numără primele cafenele destinate mamelor și copiilor din București, Mom O’clock și Caferino. Am proiectat, de asemenea, cel mai mare magazin de echipamente foto-video din Europa, F64. Portofoliul nostru include și cafenelele Cube și Ibrick, precum și restaurante situate în zona de nord a Bucureștiului.

Cel mai nou proiect al nostru este Akos, un restaurant recent inaugurat, cu influențe mediteraneene. În prezent, suntem implicați în dezvoltarea unui nou restaurant asiatic, care va fi deschis în curând într-o zona de referință în zona Herăstrăului și o extindere a unei case cu funcțiunea de SPA.

Ne place foarte mult diversitatea lucrărilor. De-a lungul timpului, am lucrat la proiecte diverse –  de la design de obiect (micro) la proiecte mari, cum ar fi dezvoltări rezidențiale (macro), și fiecare ne-a adus satisfacție. Vrem mereu proiecte diferite din domenii noi, astfel încât să ne putem expune unor noi situații din care să învățăm și să ne dezvoltăm. Satisfacția vine din faptul că lucrurile pe care le concepem împreună ajung să devină realitate și că acestea aduc un plus în viață oamenilor. Este un domeniu senzorial la care participă toată lumea și unde toate detaliile sunt afișate într-un cadru expus – toți participanții îți pot deveni critici, iar din asta ne obținem și noi energia de care avem nevoie.

Povestiți-ne puțin despre 2BA, studioul de arhitectură pe care îl dețineți împreună. Cum vă împărțiți munca atunci când colaborați în mod direct pe un proiect?

Într-un domeniu saturat, complex și plin de provocări, cum este cel al construcțiilor și amenajărilor, ne-am dat seama că viziunea noastră dezvoltată în urma experiențelor se distinge printr-o combinație unică de perspective, relații de încredere și implicare personală, de la începutul proiectelor și până la sfârșit. Cunoaștem bine piața, în sensul resurselor, și intuim ce își doresc clienții noștri, oferind soluții adaptate nevoilor fiecăruia. Nu doar că ne implicăm personal în fiecare proiect, dar prospectăm toate aspectele – de la contextul lucrării, la timeline și până la așteptările clientului – asigurând astfel un rezultat final de calitate și personalizat. 

Avem deja o experiență de aproape 10 ani în care am lucrat împreună și ne cunoaștem foarte bine. Știm care sunt abilitățile fiecăruia și cu ce poate contribui fiecare dintre noi: fie că este vorba de tehnic, creativitate sau comunicare. Lucrurile se așează firesc în relația cu fiecare client în parte. 

Totul se face împreună și fiecare decizie este luată de amândoi. Este mult mai ușor atunci când ai pe cineva lângă tine, care îți poate spune direct dacă un lucru este bine făcut sau mai este nevoie de ajustări. Când unul din noi este într-un impas, poate sări celălalt în ajutor și așa ne putem ridica unul pe celălalt, învățând de la fiecare provocare. 

Ne implicăm în fiecare etapă, de la concept până la finalizare, oferind consultanță și expertiză la fiecare pas. Înainte de a demara orice lucrare, analizăm contextul, stabilim un timeline realist și discutăm în detaliu așteptările clienților noștri. Încercăm să fim mereu la curent cu cele mai noi trenduri în domeniul construcțiilor și amenajărilor. Dar nu ne oprim aici – ne străduim întotdeauna să facem acel „extra thing” care face diferența. Atunci când ne inspirăm din ultimele noutăți, aducem și propria noastră viziune inovatoare, pentru a crea spații care să fie nu doar moderne, ci și funcționale și estetice. Vrem să credem că fiecare proiect realizat reflectă angajamentul nostru pentru calitate și inovație.

Care a fost primul contact cu PAZO și ce vă amintiți de la această interacțiune?

Unul dintre punctele forte ale colaborării noastre este relația strânsă și de încredere cu distribuitorii de materiale de cea mai bună calitate. Prin aceste relații solide, ne asigurăm că fiecare proiect beneficiază de cele mai bune resurse disponibile pe piață. Acest lucru nu doar că ne permite să garantăm estetica proiectelor, dar și să respectăm termenele de execuție, oferind clienților noștri liniștea că proiectele lor sunt în siguranță. 

În căutarea noastră de specialiști în domeniu, în care să avem încredere și pe care să ne putem baza atunci când lucrăm la un proiect, am descoperit echipa PAZO, cu care am început colaborarea. Am întâlnit oameni care ne-au înțeles și cu care am dezvoltat o relație fructuoasă. De fiecare dată când am avut nevoie de expertiza lor, au fost acolo și ne-au susținut, oferindu-ne produse calitative, informații și sfaturi prețioase.

 Ce pasiuni aveți, dincolo de arhitectură?

Cătălin Ivanov: Sport și muzică.

Alexandru Niculescu: Fotografie și automobilism.

Ce fel de oameni întâlniți zilnic în activitatea voastră?

De când ne-am înființat biroul de arhitectură 2BA, călătoria noastră a fost una plină de diversitate. Atunci când lucrăm la un proiect, fie el de arhitectură sau de design interior, întâlnim oameni din diverse domenii, de la clienți la noi colaboratori, fără de care nu am putea duce la bun sfârșit proiectele noastre. Avem mereu ceva de învățat și dezvoltăm relații noi pentru fiecare proiect în parte.

Ce ar face Cătălin Ivanov și Alexandru Niculescu dacă n-ar fi arhitecți?

Cătălin Ivanov: Aș rămâne tot în zona de creativitate, o îmbinare între grafică și concept. 

Alexandru Niculescu: Cred că m-ar pasiona o abordare macro, de revitalizare a unor întregi zone, cartiere, nu doar a unor clădiri. Probabil urbanist?!

Aveți un motto după care vă ghidați în viață?

Cătălin Ivanov: Knowledge and intuition.

Alexandru Niculescu: Lucrurile nu sunt greu de făcut. Greu este să te pui în starea de a le face.

Vă propunem să încheiem cu un exercițiu de imaginație. Ce le-ați spune voi, adulții de astăzi, lui Cătălin și Alexandru din copilărie? 

Cătălin Ivanov: Dacă vei continua să faci ce îți place și o vei face cu pasiune, vei fi fericit!

Alexandru Niculescu: Pentru copilul ceva mai mare: După o predare la facultate, sub nicio formă nu încerca să îți odihnești puțin ochii în autobuz, în drum spre casă.

Dacă ți-a plăcut acest articol, te rugăm să-l distribui prietenilor:

Ultimele tendințe